God efterfrågan men överkapacitet pressade priserna

Volymerna ökade kraftigt men överkapacitet i branschen pressade priserna. Produktionen anpassades till marknadsläget och distributionsnätet förstärktes. Nya lövträprodukter utvecklades och lanserades.

Södra Interiör tillverkar och utvecklar interiörprodukter i trä för alla miljöer. Styrkan ligger i produktbredden, den regelbundna lanseringen av nya produkter, distributionsnätet och den ökade interna råvaruförsörjningen.

Verksamhet bedrivs på tio orter i Sverige, fem i Norge och två i Danmark. Efter flera förvärv de föregående åren prioriterades konsolidering och effektivitet. Fabrikerna fokuserade på kostnader och bemanning. I Norge avvecklades viss produktion eller flyttades till Sverige, förändringar som förbättrade lönsamheten. I Danmark flyttades tillverkningen i Silkeborg till Åbyhøj.

Konceptet är att med egen tillverkning skapa ett brett, djupt och attraktivt sortiment för viktiga kundsegment som bygghandel, husbyggare och träindustrier. Bland produkterna finns lister, paneler, golv, limfogskivor, stolpar och sågade lövträvaror.

Bra råvara och god logistik

Råvaran har stor betydelse för produktionsutfallet och en utmaning är att hitta rätt råvara till ett konkurrenskraftigt pris. En ständig dialog förs med leverantörerna för att säkerställa kvaliteten både ur produktions- och marknadssynpunkt. Råvaruförsörjningen genom Södra Skog och Södra Timber fortsatte att växa.

Nya distributionslager förbättrade servicen och den interna logistiken blev mer rationell. En stor del av varorna går direkt till kund från Ronneby eller Umeå och specialleveranser till hustillverkare går från Våxtorp. I Norge blev Arendal och Namsos viktiga distributionslager liksom Åbyhøj i Danmark. En ny sydsvensk distributionscentral planeras i Kallinge.

God volymutveckling

Skandinavien är Södra Interiörs hemmamarknad. Export sker bland annat till Japan, Sydkorea, Östeuropa och Tyskland.

I början av året var efterfrågan relativt måttlig i Sverige och Norge men vände uppåt under andra kvartalet och volymerna utvecklades väl. I Sverige inverkade ROT-avdraget positivt på försäljningen. Även i Norge stod renovering och ombyggnad bakom efterfrågeökningen, medan nybyggnationen var låg.

I Danmark var efterfrågan mycket svag men stabiliserades på en låg nivå under årets andra hälft. Genom centraliseringen av produktionen till Åbyhøj reducerades kostnaderna och i slutet av året visade verksamheten åter positivt resultat.

Exporten till Japan och Sydkorea utvecklades väl med stigande volymer.

Lövträ från medlemsskogarna

En viktig uppgift för Södra är att kunna ta emot och förädla alla trädslag från medlemmarnas skogar. Lövsågverket i Djursdala har en viktig roll, både för att ta emot medlemsvirke och möjligheten att utveckla marknaden för lövträprodukter.

Den träbearbetande industrin har stort intresse för svenskt lövträ och Södra Interiör införde en ny försäljningsorganisation för denna kundgrupp. Anläggningen i Grimslöv utvecklade nya lövträprodukter för bygghandeln och lanserade paneler och golv i flera nya träslag. Nordingrå Trä började tillverka staket och stolpar i ek och björk. Fabriken i Rottne, som tillverkar limfogskivor, säljer numera också skivor i asp, ask och bok.

Med det ökade intresset undersöktes möjligheterna att såga mer lövträ. Ek och björk provsågades vid Södra Timber Traryd. När Södra Interiör övertar sågverket från 1 april 2011 kommer enbart lövträ att sågas.

Det läggs stor kraft på att marknadsföra lövträprodukterna. Produkter av svenskt lövträ har en tydlig miljöprofil, vilket blir allt viktigare för konsumenterna.

Investeringar och produktivitet

Vid lövsågverket i Djursdala gjordes viktiga investeringar i sorterverket och beslut fattades om installation av nya torkkammare som ska stå klara våren 2011. Flera investeringar inleddes för att öka kapaciteten vid fabrikerna. Åtgärder för att reducera energikostnaderna resulterade i en tioprocentig minskning av fabrikernas elförbrukning.

Produktivitetsarbetet är prioriterat. Systematiskt förbättringsarbete har resulterat i att effektiviteten i anläggningarna ökat och att kostnaden per producerad löpmeter minskat. Under året genererades 1 530 idéer och varje vecka genomfördes 22 förbättringsförslag.

Prioriteringar och tillväxt

Under 2011 prioriteras effektivitet och lönsamhet. Södra Interiör ska fortsätta växa inom sina produktområden genom ökad kapacitet på flera produktionslinjer. En viktig uppgift är att öka användningen av lövträ i både träbearbetande industri och bygghandel. Nya produkter ska utvecklas och lanseras. Särskilda försäljningsinsatser görs mot industrikunder.

Prispress påverkade resultatet

Nettoomsättningen steg till 1 174 MSEK (935), främst som en följd av tidigare företagsförvärv. Rörelseresultatet blev 30 MSEK (0), trots prispress till följd av överkapaciteten i branschen och ett högre råvarupris.